NARODOWE CZYTANIE „QUO VADIS” HENRYKA SIENKIEWICZA

Tradycyjnie już w pierwszy weekend września miłośnicy książek i dobrej literatury oraz osoby lubiące czytać spotkały się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dęblinie na wspólnym Narodowym Czytaniu - akcji mającej na celu promocję czytelnictwa.

Tym razem w liczbie prawie 60 osób zebraliśmy się, aby wspólnie zmierzyć się z „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, o której Prezydent Andrzej Duda powiedział, że „To piękna książka o zwycięstwie prawdy i miłości– historia wiary, która pozwala budować silne więzi kształtujące wspólnotę. „Quo Vadis” stanowi opowieść o triumfie odwagi,                 o konsekwencji w działaniu, o solidarności w imię fundamentalnych idei”. „Narodowe Czytanie to znakomity czas, by jeszcze raz zachwycić się uczciwością Ligii, przeżyć duchową przemianę Marka Winicjusza, towarzyszyć Ursusowi w jego zwycięskiej walce na rzymskiej arenie. Postawy i życiowe wybory Sienkiewiczowskich bohaterów warto przy tym odnieść do czasów współczesnych. Wierzę, że lektura „Quo Vadis” pomoże odnaleźć odpowiedzi na pytania, które stawia przed nami teraźniejszość”.

Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania Polaków spośród 5 innych znakomitych powieści: „Chłopów”, „Wesela”, „Popiołów”, czy „Nocy i dni”. Wybór powieści Sienkiewicza doskonale wkomponował się w obchody ROKU SIENKIEWICZA    w związku ze 170 rocznicą urodzin   i 100 rocznicą śmierci pisarza.

Tegoroczne Narodowe Czytane rozpoczęło się od przeczytania pierwszych stronic powieści przez bibliotekarki Miejskiej Biblioteki Publicznej. Następnie czytała Burmistrz Miasta Pani Beata Siedlecka oraz pracownicy Urzędu Miasta – Asystent Burmistrza Pani Monika Bąkała i Doradca Burmistrza Pan Dariusz Cenkiel. W dalszej kolejności czytali przedstawiciele Rady Miasta - Przewodniczący Pan Waldemar Chochowski, Wiceprzewodniczący Henryk Wiejak oraz Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej Pani Renata Mikusek.

Z prozą Henryka Sienkiewicza zmierzyli się również uczniowie i nauczyciele dęblińskich placówek oświatowych: Szkoły Podstawowej Nr 2 z dyrektorem Sławomirem Ojrzyńskim, Zespołu Szkół Nr 4 z dyrektor Elżbietą Trzaskowską, Zespołu Szkół Ogólnokształcących                     z polonistką Panią Kingą Jakubik, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z dyrektor Jolantą Kuterą oraz uczniowie Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego i Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2.

Czytała Prezes Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej Pani Alicja Zwierzchowska, Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej Pani Monika Kośmińska, Pani Monika Krajewska-Woźniak z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej      w Rykach Pan Wojciech Niedziółka, Pan Michał Pastuszak   z Miejskiego Domu Kultury, Pani Bożena Szkiela                    z 1 Dęblińskiego Batalionu Drogowo-Mostowego oraz Pan Sławomir Chomżyński z Wojskowych Zakładów Inżynieryjnych.

Tradycyjnie wśród czytających nie zabrakło przedstawicieli służb mundurowych: Komisariat Policji reprezentowała sierżant sztabowy Dorota Trajer, Rektora Komendanta Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych ppłk Dariusz Sprawka a 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego      i 41 Bazę Lotnictwa Szkolnego ppor. Kamil Bylinka.

Nowością podczas tegorocznego czytania było zaprezentowanie fragmentów powieści w formie słuchowiska przygotowane przez uczniów z Zespołu Szkół Nr 3 pod kierunkiem polonistki - Pani Karoliny Rymkiewicz-Rogackiej.

Tradycyjnie już podczas czytania, można było skorzystać        z pieczęci okolicznościowej otrzymanej z Kancelarii Prezydenta RP i na pamiątkę podstemplować własny egzemplarz powieści.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom
Narodowego Czytania
i zapraszamy za rok na VI edycję.